טיפול בכאבי כתף

 

טיפול בכאב כתף

מפרק הכתף מורכב משלוש עצמות: עצם הזרוע (Humerus), עצם הבריח (Clavicula) ועצם השכם (Scapula spain/Acromion). המבנה נותן לכתף את טווח התנועה הגדול שיש לה.

החיסרון בטווח תנועה גדול הוא חוסר יציבות. לכן, מפרק הכתף עטוף בשרירים רבים שעוזרים לייצוב של המפרק. בין קבוצות השרירים הבולטות במפרק ניתן למצוא את מסובבי הכתף (Rotator cuff). קבוצה זו מורכבת מארבעה שרירים: Supraspinatus, Infraspinatus, Subscapularis & Teres minor. לכל שריר כזה תפקיד שונה בתנועות המפרק. 

 

גורמים לפגיעה בכתף

 • ספורט: ענפי ספורט רבים טומנים בחובם אימונים מפרכים, תנועות חוזרות ועומסים רבים על מפרק הכתף. טניסאי חובבן או מקצוען חוזר על אותה תנועה עשרות ולעיתים גם מאות פעמים ביום. כך גם שחיין, כדורסלן, ג'ודוקה ומטילי כידון. התנועה החוזרת יוצרת עומס על המפרק, לכן חשוב לבנות תוכנית אימונים, להקפיד על תנועות נכונות וכמובן גם על מנוחה.
 • פעולות מעל גובה הכתף: אנו משתמשים במפרק הכתף ביום יום שלנו בצורות רבות. אך יש מקצועות שיכולים להזיק יותר, כמו: הקלדה, נהיגה, עבודה עם פטיש אוויר, שיפוצניקים, צבעים ועוד. כל אלה יוצרים עומסים גדולים יותר ומביאים לשחיקה מוקדמת של המפרק.
 • גיל: ככל שמתבגרים, הגידים, הרצועות והסחוסים במפרק הכתף נחלשים ועם הזמן נוצרים קרעים. הקרעים יכולים להיות חלקיים או מלאים.
 • עישון: העישון מקשה על הגוף להתמודד עם פגיעות ברקמות שונות ומחליש את הגידים והרצועות.

 

סיבות לכאב במפרק

 • קרע בגיד: אחת הסיבות השכיחות לכאבי בכתף בגילאים מתקדמים. מעל גיל 40 הגידים מתחילים להיות חלשים יותר, ובחלק מהמקרים אף להיקרע. קרע בגיד יכול להיות חלקי או מלא (ניתן לבדוקזאת על ידי בדיקת אולטרה סאונד). קבוצת השרירים שנוטה לסבול מקרעים במפרק הכתף היא מסובבי הכתף (Rotator Cuff) ומתוך הקבוצה הזאת הגיד שנוטה להפגע הכי הרבה הוא ה- Supraspinatus. הקרע גורם לכאבים בתנועות מסוימות, כאבים בלילה ופגיעה בטווחי התנועה.
 • תסמונת תפס/צביטה: מצב שכיח שגורם לכאבים בכתף בעיקר בעת הרמת היד מעל קו הראש. מצב זה נוצר כאשר המרווח בין עצם ה- Acromion לעצם ה- Humerus קטן בעקבות גירוי חוזר של הגידים מסביב.
 • כתף קפואה ( Frozen shoulder): כתף קפואה תתבטא בכאבים במפרק וקושי רב בטווחי תנועה ואף בביצוע פעולות פשוטות.

 3%-5% מהאוכלוסייה וכ- 20% מכלל חולי הסוכרת סובלים מהבעיה בטווח גילאים 40-60. נשים נוטות לסבול מהבעיה מעט יותר מגברים.

חוקרים שונים מצאו סיבות שונות לכתף קפואה, אך עד היום קשה לתת הגדרה ברורה ל מקור  הבעיה. כל שידוע כיום הוא שכתף קפואה היא דלקת כרונית לא ספציפית, ולעיתים הדבקויות של רקמות רכות באזור הכתף הגורמות לכאבים ומקשות על טווחי התנועה.  במצבים רבים כתף קפואה נוצרת עקב טראומה למפרק הכתף, ובשל חוסר תנועה במשך זמן ממושך הכתף "נתקעת".

 • שחיקת סחוס במפרק הכתף: את ראש עצם ה- Humerus  עוטף סחוס, שתפקידו להוריד את רמת החיכוך בין העצמות ולאפשר תנועה חלקה. מסיבות שונות הסחוס מתחיל להישחק בצורה הדרגתית. עם הזמן מתחיל להיווצר כאב וקושי בטווחי תנועה. הכאב מופיע בזמן תנועה ובלילה ומלווה לעיתים בחריקות. את שחיקת הסחוס ניתן לזהות באמצעות בדיקת רנטגן.

 

כיצד דיקור יכול לעזור?

בבעיות של כאב על רקע אורטופדי הדיקור יעיל מאוד. לאחר אבחון הבעיה, זיהוי מקום הכאב והתנועה שגורמת לכאב, מוחדרות במחטים דקות במקומות שונים בגוף, רחוקים מאזור הכתף. ההטבה צריכה להיות מידית.

בבעיות כתף וקושי בטווחי התנועה אני משתמש בטכניקות מגע נוספות שמשפרות באופן מידיי את טווחי התנועה.

 

איך אתם יכולים לעזור לעצמכם?

 • שינה על הגב. בד"כ זו השינה הכי בריאה. שינה על הבטן או על הצד גורמות ללחץ על הכתף.
 • הפסיקו לעשן. כמו שהזכרתי, עישון מפריע לתהליך ההחלמה התקין של הגוף.
 • בדקו את סביבת העבודה שלכם: איך אתם יושבים? האם המחשב גבוה מידי? נסו לשנות!

 

 

טיפול בכאבי כתף