סוכרת

סוכרת- רקע

מחלת הסוכרת קיימת כבר אלפי שנים. בעבר, לפני כניסתה של הטכנולוגיה לעולם הרפואה, איבחן הרופא את המחלה בעזרת טעימת שתן המטופל. כיום, זו אחת המחלות השכיחות בעולם המערבי, ומספר החולים בה עולה בכל שנה.

מושגים:

אינסולין: הורמון שמיוצר בתאי הלבלב. כדי לייצר אנרגיה תאי הגוף זקוקים לגלוקוז. האינסולין מופרש מהלבלב כדי להכניס את הגלוקוז שבדם לתוך התאים. במצב של חוסר באינסולין, יצטבר גלוקוז בנוזלים החוץ תאיים, והוא לא ינוצל על ידי התאים. במצב זה נראה רמות גבוהות של סוכר בדם ובשתן. בהעדר גלוקוז בתאים ליצירת אנרגיה הגוף מחפש חומר גלם אחר, והוא מתחיל לפרק רקמות שומן. פירוק השומן גורם לנוכחות של חומצות שונות וחומרים שונים (אצטון) אשר מופרשים בשתן.

תנגודת לאינסולין: מצב שבו ריכוז נתון של אינסולין מביא לתגובה ביולוגית קטנה מהתקין. גלוקגון: ההורמון הנגדי שעובד מול האינסולין. מעלה רמות סוכר. מיוצר בתאי האלפא בלבלב, "הורמון הרעב". מופרש בזמני רעב, כאשר יש ירידה של סוכר בדם, עלייה של קורטיזול ובמצבי סטרס. גלוקגון משפיע על הכבד לשחרר גלוקוז לזרם הדם. הגלוקגון מעורר יצירה של סוכר מגליקגון (רב סוכר) ישנם 2 סוגים עיקריים של סוכרת:

TYPE1: "סוכרת נעורים". מחלה אוטואימונית, שבה הגוף, באופן שגויי, תוקף את תאי הביתא בלבלב, המייצרים אינסולין. המחלה מאובחנת בדרך כלל עד גיל 40, אך ייתכנו מקרים של גילו מאחור יותר. בדרך כלל מבנה הגוף של החולים יהיה רזה. סוג זה של סוכרת מצריך את המטופל מתן אינסולין באופן חיצוני. סימפטומים: שתן רב, מצא, עייפות, ירידה במשקל, רעב בראייה הסינית: * חולשה של הכליות- גנטיקה * חום גבוה, שגורם לפגיעה בלבלב

TYPE2: הגוף מפתח תנגודת/אי סבילות לאינסולין. השמנה ולחץ יכולים להשפיע על סוכרת מסוג זה. בדרך כלל מתגלה אצל אנשים מעל גיל 40, בעלי מבנה גוף שמן. 90% מחולי הסוכרת חולים סוכרת מסוג 2. הסימפטומים מגיעים בהדרגה (בניגוד לסוג 1), דבר שגורם אצל חלק מהאנשים לחוסר מודעות אצל אנשים. סימפטומים: עייפות, רעב, שתן רב, נימולים ברגליים, קושי בהחלמה מפצעים, פגיעה בראייה ועוד. כאשר סוכרת מסוג 2 מתגלה בשלב מוקדם, ניתן לעיתים לרפאה ולחזור לרמות סוכר תקינות באמצעות דיאטה ופעילות גופנית. הפחתת 5% ממשקל הגוף מסייעת לעורר את התאים שהתנגדו לאינסולין ולגרום להם להגיב אליו.

סוכרת סמויה: כפי שצוין, יותר מ- 90% מחולי הסוכרת חולה בסוכרת מסוג 2. אחת מהתבטאויות המחלה היא רמות סוכר גבוהות בדם שאותה אפשר למצוא כמה שנים לפני הופעת הסימפטומים האחרים. אנשים רבים חולים בסוכרת סמויה, אך אינם מודעים לכך. במצב טרום סוכרתי ישנה הפרעה של במטבוליזם של סוכר ואינסולין, לפיכך הגוף מתקשה בהפיכת גלוקוז לאנרגיה.

בראייה הסינית:

אצל רוב המטופלים בסוכרת מסוג זה נראה חום ולחות/ליחה במחמם המרכזי (קיבה/טחול).

סיבות לחום:

* תזונה שומנית וחמה

* חוסר פעילות גופנית- דבר שיוצר תקיעות של צ'י. החום שנוצר פגוע בצ'י, בנוזלים ובכלי הדם.

 הטיפול בסוכרת על פי הגישה הסינית

הטיפול בסוכרת משלב דיקור וצמחים. על גופנו ישנן נקודות אבחון (נקודות רפלקס) לבעיות שונות, וחלקן מתייחסות לסוכר. כשמטופל מגיע לקליניקה, אותן נקודות המתייחסות למצב הסוכר בגוף נבדקות. מטרת הדיקור היא לשפר את המטבוליזם בגוף וכך להעלים אותם רפלקסים שקשורים לסוכר. הכלי השני שאיתו אני עובד בקליניקה הוא הצמחים. ברפואה הסינית יש מאות צמחים למצבים שונים, שחלקם הוכחו מחקרית ביכולת להוריד רמות סוכר.